Länkar

Svenska Kommittén för Vietnam, Laos och Kambodja

Länkar


Vietnam

VN Express; www.vnexpress.net 

BBC om Vietnam; www.bbc.com/news/world-asia-pacific-16568035

Vietnam News, http://vietnamnews.vn/economy

VN Express, https://e.vnexpress.net/

New VietnamNet, http://english.vietnamnet.vn/

Svenska ambassaden i Hanoi: www.swedenabroad.com/sv-SE/Ambassader/Hanoi

Vietnams ambassad i Sverige: www.vietnamemb.se/en/


Laos

BBC om Laos, www.bbc.com/news/world-asia-pacific-15351898

FN i Laos, www.la.one.un.org

The Laotian Times, https://laotiantimes.com/

The Vientiane Times, www.vientianetimes.org.la/

Svenska ambassaden i Laos; www.swedenabroad.com/sv-SE/Ambassader/Bangkok/Om-oss/Laos

Laos ambassad i Stockholm: Laos; www.laosembassystockholm.egnaverk.se/


Kambodja

BBC om Kambodja, www.bbc.com/news/world-asia-pacific-13006539

Cambodia Daily; www.cambodiadaily.com/

Documentation Center of Cambodia, http://www.dccam.org/

Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia, http://www.dccam.org/

FN i Kambodja: kh.one.un.org/content/unct/cambodia/en/home/who-we-are/the-un-in-cambodia.html

Globalisation Witness in Cambodia, www.Globalisation.witness.org

Forum Syd, om Kambodja; www.forumsyd.org/int/Cambodia

Norodom Shianouk, officiell hemsida; norodomsihanouk.info/family.html

The Phnom Penh Post, www.phnompenhpost.com/

Svenska ambassaden i Kambodja; www.swedenabroad.com/ sv-SE/Ambassader/Phnom-Penh

Kambodja har ingen ambassad i Sverige. Visumärenden hanteras via www.evisa.gov.kh, som är den kambodjanska regeringens officiella hemsida.


Iinternationella organisationer

FN; www.un.org

Världsbanken, World bank; www.worldbank.org

Internationella valutafonden, IMF; www.IMF.org


Asien

Asia Times, http://www.atimes.com/

BBC World Asia; www.bbc.com/news/world/asia

ChannelNews Asia, www.channelnewsasia.com/news/international

South China Morning Post; www.scmp.com


Böcker

Sista resan till Phnom Penh - Jesper Huor (2006)

Pol Pots leende - Peter Fröberg Idling (2006)

Ondskans tid - Chanrithy Him (2003)

Liv på dödens fält - Haing S Ngor (1989)

Älskaren - Marguerite Duras (1985)

Den stillsamme amerikanen - Graham Greene (1955)


Film

Dödens fält/ Killing Fields (1984) (Kambodja)

Älskaren (1992) (Vietnam)

Indochine (1992) (Vietnam)

Cyclo (1995) (Vietnam)

Den stillsamme amerikanen (2002) (Vietnam)

Copyright @ All Rights Reserved